Područna služba Međimurska sa sjedištem u Čakovcu obavlja djelatnost za područje Međimurske županije.
Adresa područne službe:
Ulica Matice hrvatske 1b, Čakovec
Radno vrijeme:
Ponedjeljak i četvrtak: 7,30 do 19,00 h
Utorak, srijeda i petak: 7,30 do 15,30 h
Kontakt e-mail:
Kontakt telefon:
040/ 395 – 933 (administrator)
Kontakti:
Lidija Vinković, socijalna radnica - Upraviteljica područne službe (040/ 395 – 926)
Kristina Zorčec, socijalna radnica (040/ 379 – 233)
Jelena Ptiček Perković, psihologinja (040/ 395 – 927)
Dijana Bačani, psihologinja (040/ 379 – 230)
Josipa Krsnik, psihologinja (040/ 379 – 234)
Tina Mlinarec, socijalna pedagoginja (040/ 379 – 231)
Dijana Miri, socijalna pedagoginja (040/ 395 – 902)
Tamara Žganec, socijalna pedagoginja (040/ 379 – 232)
Snježana Kočiš Škoda, administratorica (040/ 395 – 933)
Facebook stranica:
https://www.facebook.com/Obiteljski-Centar
Projekti
Kodni broj: UP.02.2.2.12.0031 - ZAJEDNO ZA OBITELJ!
Obiteljski centar, Područna služba Međimurska provodi projekt UP.02.2.2.12.0031 „ZAJEDNO ZA OBITELJ!“ u okviru Poziva „Razvoj, širenje i unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih socijalnih usluga kao podrška procesu deinstitucionalizacije“ sufinanciranog sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Vrijednost projekta iznosi 330.093,14 eura odnosno 2.487.086,73 kuna, a sredstva su osigurana iz Europskog socijalnog fonda (85%) i državnog proračuna (15%). Projekt se provodi od 18. listopada 2021. godine do 18. lipnja 2023. godine, s ukupnim trajanjem 20 mjeseci.
Projekt „ZAJEDNO ZA OBITELJ!“ doprinosi rješavanju i sprječavanju povećanja broja siromašnih i socijalno isključenih građana Međimurske županije. Glavna svrha projekta je unaprijediti kvalitetu izvaninstitucionalnih usluga za najranjivije skupine osnaživanjem i jačanjem kapaciteta stručnjaka te podizanjem svijesti javnosti u Međimurskoj županiji o problemima socijalno isključenih, potrebi procesa deinstitucionalizacije i integracije ranjivih skupina u život zajednice. Projektom se planira obuhvatiti 3020 korisnika.
Projekt doprinosi širenju mreže izvaninstitucionalnih socijalnih usluga, a vezano uz slijedeće ciljne skupine:
a) osobe s invaliditetom (OSI),
b) osobe starije od 65 godina,
c) osobe mlađe od 25 godina (djeca i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju, s teškoćama u razvoju te djeca i mlađe punoljetne osobe bez odgovarajuće roditeljske skrbi),
d) druge osobe u nepovoljnom položaju (žrtve obiteljskog nasilja, ovisnici, maloljetne trudnice, roditelji s djecom u riziku od socijalne isključenosti i pripadnika nacionalnih manjina),
e) članovi obitelji/ posvojiteljskih /udomiteljskih obitelji,
f) i ostali članovi obitelji svih ciljnih skupina.
Obiteljski centar, Područna služba Međimurska, poslovao je u neodgovarajućem prostoru (manjak prostornog kapaciteta), a u sklopu projekta „ZAJEDNO ZA OBITELJ!“ s Međimurskom županijom sklopljen je ugovor o zakupu zgrade. Tim sporazumom Obiteljski centar dobiva prostor na neograničeno korištenje, pa tako danas djeluje na adresi Ulica Matice hrvatske 1b, Čakovec. Adaptirani su i opremljeni prostori za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, programa i aktivnosti u prizemlju zgrade površine 298 m2, a u novim se prostorima korisnici osjećaju ugodno i dobrodošlo.
Za potrebe provedbe projekta „ZAJEDNO ZA OBITELJ!“ zaposlene su četiri stručne djelatnice (psiholog, socijalni radnik, socijalni pedagog), koje značajno doprinose postizanju ciljeva projekta i kvaliteti pruženih usluga. Kako bi se smanjio problem nasilja, maloljetnih trudnoća i ostalih značajnih problema svih ranjivih ciljnih skupina Međimurske županije potrebno je ojačati kapacitete stručnih djelatnika, što se ostvaruje sudjelovanjem stručnih radnika na specijaliziranim edukacijama s područja socijalne politike i/ili socijalne aktivacije sa svrhom jačanja njihovih kapaciteta, vještina i znanja za rad s ciljnim skupinama. Provodi se i kampanja podizanja svijesti šire javnosti o važnosti provedbe procesa deinstitucionalizacije te prava ciljnih skupina s potrebom unapređenja kvalitete života i aktivnosti uključivanja u društvo.
Očekivani rezultati projekta odnose se na pruženu kvalitetnu i adekvatnu pomoć najranjivijim skupinama, educirane stručnjake te senzibiliziranu i informiranu širu javnost Međimurske županije o važnosti procesa deinstitucionalizacije i pomoći ranjivim skupinama društva.
U svrhu približavanja javnosti informacija o djelokrugu rada stručnih djelatnika Obiteljskog centra, Područne službe Međimurske i provedenih aktivnosti na dvomjesečnoj razini objavljuje se izvještaj o najvažnijem (Bilten). Sve aktivnost provedene u sklopu projekta dostupne su na našoj Facebook stranici (shorturl.at/FHIJY), kao i na Youtube kanalu, a primjerci Biltena i drugi elementi vidljivosti izloženi su u našem prostoruu.