ABECEDA LIJEPOG PONAŠANJA
Preventivno edukativni program Obiteljskog centra, Područne službe Međimurske, naziva „Abeceda lijepog ponašanja" osmišljen je s ciljem usvajanja socijalnih vještina, osnaživanja, razvijanja samopoštovanja, prepoznavanja i istraživanja osjećaja, empatije i tolerancije kod djece i mladih. Sadrži radionice interaktivnog, ali i edukativnog tipa, a dinamičnom i zanimljivom radu doprinose različite metode i kreativne aktivnosti u kojima se koriste crteži, plakati, inovativni radni listovi, puzzle, memory, igre uloga i imitacije, priče, rad u grupama i paru.
Način rada na radionicama uključuje aktivno sudjelovanje učenika u diskusijama i aktivnostima, gdje kroz vođenu igru i suradnju razvijaju socijalne vještine, usvajaju vještine (bolje) samokontrole, vježbaju donošenje odluka, razvijaju toleranciju na frustraciju te međusobne različitosti, uče prednosti dogovora te slijeđenja pravila i očekivanja.
Godine 1995. usvojena je Deklaracija o načelima tolerancije te se od tada svake godine 16. studenog obilježava Međunarodni dan tolerancije, kako bi se podigla svijest o važnosti poštivanja i uvažavanja različitosti. Tolerancija je definirana kao moralna dužnost, pravna i politička obveza svakog pojedinca, društvene skupine ili države da potiče međusobno razumijevanje među kulturama, narodima i ljudima. Ona predstavlja društvenu vrijednost u podlozi ostvarivanja jednakih prava i suzbijanja diskriminacije.
Programom „Abeceda lijepog ponašanja" obuhvaćeno je više grupa učenika nižih razreda osnovnih škola na području Međimurske županije, a isti se kontinuirano provodi tijekom cijele godine. Tijekom posljednjeg ciklusa radionica poseban naglasak stavljen je na podizanje svijesti o važnosti tolerancije među mladima.
Provedba ovakvih aktivnosti širenje je preventivnih i informativno – edukativnih usluga u lokalnoj zajednici s obzirom na ciljane potrebe.