Što je obitelj?
Obitelj je institucija stara koliko i sam ljudski rod. Tijekom povijesti, a kao i čovjek koji je kroz povijest evoluirao, obitelj je, također, bila podložna promjenama i razvoju. (Britvić, 2010.) Ali oduvijek je bila vrlo značajna za pojedinca i njegovo zadovoljstvo i sreću.
Tijekom osamdesetih godina prošloga stoljeća, Ujedinjeni narodi počeli su posvećivati posebnu pozornost pitanjima vezanima za obitelj te je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1990. godinu proglasila Međunarodnom godinom obitelji, a od 1993. g. se 15. svibnja svake godine obilježava kao Međunarodni dan obitelji.
Prema jednoj od definicija, obitelj je prva životna skupina kojoj pripadamo te je ona mnogo više od zbroja pojedinaca koji dijele jedinstven fizički i psihosocijalni prostor. Naime, obitelj ima svoje funkcije, pravila, uloge, načine komuniciranja, načine suočavanja s problemima i njihovim rješavanjem. (Štalekar, 2010.) Važno je naglasiti da to nije jedina definicija obitelji, a osobito ako uzmemo u obzir i činjenicu kako su u rad s obiteljima uključeni profili različitih stručnjaka koji ujedno i na različit način i definiraju obitelj. Ako uzmemo u obzir stres o kojemu se sve više govori kao i stresne događaje, važno je promišljati o obitelji kao snazi podrške. Mnogima je, na sreću, poznat osjećaj kada jedva čekaju doći kući i sa svojim najbližima podijeliti neugodan događaj koji su doživjeli toga dana. Osjećaj pripadnosti obitelji, ugođaj doma, topline, podrška, razumijevanje i suosjećanje svakako su važni u prevladavanju stresnih događaja. (Britvić, 2010.) Takvu međusobnu povezanost nazivamo obiteljskom kohezijom. Odnos prema drugima u obitelji ili bolje rečeno ''atmosfera'' u obitelji je odraz odnosa između članova u obitelji (Juul, 1995.) Naime, obiteljska kohezija je jedna od najvažnijih dimenzija obiteljskog funkcioniranja, a odnosi se prije svega na emocionalnu povezanost i osjećaj bliskosti koje članovi obitelji imaju jedni prema drugima te se ona može održavati na različite načine (Berc i Kokorić, 2012.). Neosporno je da se radi o elementu koji je presudan za tjelesno i emocionalno zdravlje i razvitak, i djece i odraslih. (Juul, 1995.).
Stručni radnici Obiteljskog centra, Područna služba Grad Zagreb obilježili su Međunarodni dan obitelji s korisnicima različite dobi koji imaju različite uloge u obitelji, ali svi zajedno dijele mišljenje da je obitelj važna. Kroz razgovor i korištenje kreativnih tehnika nastojalo se osvijestiti važnost obitelji, snagama koje prepoznaju unutar vlastitih obitelj, koje uloge i iskustva nose unutar obitelji te koji osjećaji im se javljaju uz pojam obitelji. U izradama plakata sudjelovali su djeca, roditelji, mladi, udomitelji, a sve uz moto „Obitelj nam je važna!"
U nastavku možete pogledati što su naši korisnici izradili;
Mi Vas pozivamo da otpustite maštu na volju i krenete u avanturu sa svojom obitelji te kao poticaj dajemo ideje na koji način se možete još bolje povezati sa svojom obitelji.
- Izrada obiteljskog stabla
S djetetom nacrtajte stablo njegove obitelji, a za što su Vam potrebni samo papir, bojice i dobra volja! Neka Vam isto bude prilika za djetetovo bolje upoznavanje s užom i širom obitelji kroz razgovor te dijeljenje priča i doživljaja o pojedinim članovima obitelji.
- Igra „Pogodi tko sam?"
„Pogodi tko sam" obično se igra tako da pogađamo neke poznate ili povijesne ličnosti, no zašto ovoga puta ne biste odigrali ovu igru u obiteljskom izdanju. Igra ide tako da svaki od sudionika igre napiše na papirić ime člana i zalijepi ga drugom sudioniku na čelo. Svatko sam za sebe pogađa koji je član obitelji, a postavljajući pitanja o sebi na koja drugi sudionici odgovaraju isključivo s da ili ne. Npr. „Idem li u vrtić?", „Jesam li u braku?", „Imam li plavu kosu?", „Volim li sladoled?", „Idem li na posao?" itd. Bit će zanimljivo slušati međusobne opise pojedinih članova obitelji, a isto može biti prilika za smijeh i bliskost unutar obitelji!
- Filmska večer
Za ljubitelje filmova ili animiranih filmova predlažemo filmsku večer. Odaberite zajedno neki film zajedničkim dogovorom ili slučajnim odabirom tako da svatko od članova obitelji napiše prijedlog na papirić i ubaci ga u posudu iz koje se potom izvlači naslov filma. Prije nego što se udobno smjestite i upalite film, ne zaboravite kokice! Nakon završetka filma potaknite razgovor o filmu, što vam se svidjelo ili nije, što se novo naučili, koja ponašanja ne odobravate i sl.
- Obiteljski piknik
Dolazi nam lijepo i sunčano vrijeme, a kada je posebni užitak provesti vrijeme na zraku. Predlažemo Vam da izvadite svoje prostirke ili deke, pripremite hranu i vodu koju možete ponijeti sa sobom (npr. voće, sendvič) te provedete dan s obitelji u prirodi na pikniku. Slobodno ponesite i igre koje u kojima možete zajedno sudjelovati – lopta, badminton, karte i sl.
Prema istraživanju Fiesea, Foleya i Spagnola (2006.) utvrđeno je da će se u obiteljima u kojima je zajednički obrok članova redovita praksa, vjerojatnije njegovati i drugi obiteljski rituali, poput zajedničkog obavljanja kućanskih obveza, zajedničkih odlaska u posjete i slično te je za ove obitelji je utvrđeno da imaju dobre adaptacijske vještine, obiteljsku stabilnost i dobru unutarnju organizaciju (Berc i Kokorić, 2012.)
Dakle, sve ono što činite svakodnevno i čini vas i vašu obitelj sretnom i zadovoljno, nastavite!
I najvažnije:
Nemojte prema sebi i drugima biti prestrogi jer savršena obitelj ne postoji. Ali male stvari čine je dovoljno važnom da bi bili sretni i zadovoljni jer joj pripadamo.
Luna Bijelić, socijalna radnica
Omer Ćorić, psiholog
Tamara Hećimović, socijalna pedagoginja
Valentina Hundrić, socijalna pedagoginja
Ivona Tomić Arland, socijalna radnica
LITERATURA:
Dinamika obitelji i prvi teorijski koncepti, Vlasta Štalekar, 2010.
Obitelj i stres, Dolores Britvić, 2010.
Slobodno vrijeme obitelji kao čimbenik obiteljske kohezivnosti i zadovoljstva obiteljskim životom, Gordana Berc i Slavica Blažeka Kokorić, 2012.
Jesper Juul, Vaše kompetentno dijete, 1995.