Alati za pristupačnost

Zadovoljan pojedinac. Jaka obitelj. Zdravo društvo. #obiteljskicentar
Ako želiš razgovarati o sebi, svom partneru, djeci, obitelji, ako trebaš pomoć, podršku…
Veličina fonta: +

Okrugli stol „Postani udomitelj"

Slika2

Biti udomitelj znači otvoriti vrata svog doma i srca djetetu koje traži sigurnost, ljubav i dom.


Obiteljski centar, Područna služba Grad Zagreb i Hrvatski zavod za socijalni rad u povodu Nacionalnog dana udomiteljstva i Dana Obitelji 22. svibnja 2024. organizirali su u Tribinama Grada Zagreba Okrugli stol „Postani udomitelj".

Okrugli stol organiziran je povodom Međunarodnog dana obitelji, koji se obilježava 15. svibnja i Nacionalnog dana udomiteljstva, koji se obilježava 31. svibnja. Cilj okruglog stola je promocija udomiteljstva kao najboljeg oblika privremene skrbi o djetetu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Na okruglom stolu su stručnjaci Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Obiteljskog centra, Studijskog centra socijalnog rada te sami udomitelji, svatko sa svog stanovišta, dali doprinos promociji udomiteljstva, odnosno progovorili o temi udomiteljstva.

Djeca se izdvajaju iz svojih obitelji zbog raznih nepovoljnih razloga odrastanja. Veliki broj djece izdvojene iz bioloških obitelji, neće imati priliku vratiti se u svoju obitelj, ali potreba za toplinom obiteljskog doma ostaje.

Djetetu bez odgovarajuće roditeljske skrbi se u obitelji udomitelja, u poticajnom i pozitivnom obiteljskom okruženju, osigurava stanovanje, prehrana, čuvanje, briga o zdravlju, odgoj, podrška u obrazovanju te zadovoljavanje i drugih, osobito emocionalnih potreba.

Udomitelji nesebično pomažu djeci dobiti osjećaj sigurnosti i pripadnosti kao ravnopravni član obitelji udomitelja. Postoje djeca kojoj je život u obitelji udomitelja jedina prilika da dožive iskustvo života u obitelji te tako osjete ljubav i toplinu zamjenske obitelji, umjesto smještaja u dom socijalne skrbi.

Važno je naglasiti kako se udomljavati mogu i odrasle osobe, one koje ne mogu samostalno voditi brigu o sebi zbog zdravstvenih ili nekih drugih razloga.

U Hrvatskoj trenutno ima 2420 udomitelja, od kojih 1308 udomljava djecu, a odrasle njih 1112. U obitelji udomitelja se u Hrvatskoj nalazi 2246 djece. U Zagrebu postoje 233 udomitelja, 200 ih udomljava djecu, 33 odrasle osobe.

Udomitelj može biti osoba koja ispunjava zakonom propisane uvjete i koja ima znanja i vještine za skrb o djetetu. Za obavljanje udomiteljstva potrebno je prethodno dobiti rješenje o dozvoli za obavljanje udomiteljstva.

Osoba koja se želi baviti udomiteljstvom, podnosi zahtjev Hrvatskom zavodu za socijalni rad, koji potvrđuje ispunjavanje uvjeta i obavlja procjenu obitelji koja želi postati udomiteljskom. Ako osoba ispunjava sve uvjete, upućuje se na osposobljavanje. Po završetku osposobljavanja donosi se rješenje o dozvoli za obavljanje udomiteljstva.

Udomitelji, obavljanjem udomiteljske djelatnosti, ostvaruju pravo na opskrbninu kojom se podmiruju potrebe djeteta te naknadu za rad udomitelja za pruženu skrb u uloženi trud zbrinjavanju djeteta. Osim toga i udomitelji i djeca imaju pravo na stručnu pomoć i podršku koju im mogu pružiti stručnjaci Hrvatskog zavoda za socijalni rad, stručnjaci Centara za pružanje usluga u zajednici i stručnjaci Obiteljskog centra.

Na današnjem okruglom stolu bili su i predstavnici Grada Zagreba – Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.

Grad Zagreb se promociji udomiteljstva pridružio promovirajući na „displayima" u javnom gradskom prijevozu i na stajalištima tramvaja važnost udomljavanja.


„Želim podijeliti svoj život s nekim tko treba dom i dati mu priliku da živi u stabilnom i sigurnom okruženju", poručila je udomiteljica iz Zagreba, sudionica Okruglog stola. 

0
Obiteljski ZUUM u Gradskoj knjižnici i čitaonici V...
Predstavljanje Obiteljskog centra na Kongresu stud...
Image