OBILJEŽAVANJE EUROPSKOG TJEDNA MENTALNOG ZDRAVLJA 13. – 19. 5. 2024. GODINE
Područna služba Vukovarsko-srijemska obilježila je Europski tjedan mentalnog zdravlja koji se ove godine odvijao od 13. do 19.5.2024. godine. Cilj obilježavanja bilo je podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja kroz stručna predavanja, radionice za djecu i sportske aktivnosti. Kroz navedene aktivnosti željeli smo potaknuti širenje znanja o ovoj temi i promicati važnost kvalitetnog provođenja slobodnog vremena u očuvanju mentalnog zdravlja.
Obilježavanje je započelo u ponedjeljak 13. svibnja na štandu u centru grada Vukovara na kojem su se stručne radnice Područne službe Vukovarsko-srijemske družile sa zainteresiranim građanima koji su imali priliku zaigrati i kviz o mentalnom zdravlju te osvojiti prigodne promotivne nagrade.
Dana 14. svibnja u Gradskoj knjižnici Vukovar na odjelu Spajalice, održano je predavanje pod nazivom „Mali koraci za mentalno zdravlje", a posjetitelji su mogli naučiti što je to mentalno zdravlje i na koje ga sve načine možemo očuvati.
Dana 15. svibnja u Gradskoj knjižnici Vukovar, na odjelu Spajalice zainteresirana stručna i šira javnost imala je prilike čuti predavanje pod nazivom „Psihološke potrebe - kako ih prepoznati i zadovoljiti", a održale su ga stručne radnice Jelena Frančišković, mag. psych, i Dajana Marjanović, mag. psych. Cilj predavanja bio je upoznati sudionike s temeljnim psihološkim potrebama, važnosti i načinima njihovog zadovoljenja. U nastavku dana posjetitelji Atletskog stadiona Vukovar mogli su čuti zašto je fizička aktivnost važna u očuvanju mentalnog zdravlja. Predavanje uz pokazne vježbe održao je Ivan Szabo, prof., ispred Sportskih objekata Vukovar, a sudionici su uz trčanje i hodanje atletskom stazom primijenili ono što su naučili na predavanju.
Dana 16. svibnja u Gradskoj knjižnici Vukovar na odjelu Spajalice, pod vodstvom Katarine Andrić, dipl. psih. ispred Društva psihologa Vukovarsko-srijemske županije održana je kreativna radionica namijenjena djeci u dobi od 9 do 11 godina, pod nazivom „Borba protiv brige". Djeca su na radionici naučila što je anksioznost i kako prepoznati vlastite brige te kako na njih reagirati.
Dana 17. svibnja u Gradskoj knjižnici Vukovar na odjelu Spajalice, Sanda Horvatović, mag. psych. ispred Društva psihologa Vukovarsko-srijemske županije, održala je predavanje na temu „Izazovi odrastanja djece i mladih - kako prepoznati teškoće i biti podrška" s ciljem informiranja stručne i šire javnosti o ovoj važnoj temi.
Dana 18. svibnja u Mirovnoj grupi mladih Dunav održana je još jedna radionica za djecu u dobi od 9 do 13 godina. Radionicu pod nazivom „Kreativnost i mentalno zdravlje" održala je Priscila Moreira, volonterska Europskih snaga solidarnosti.
Ovim putem zahvaljujemo se svima koji su pružili svoj doprinos obilježavanju Europskog tjedna mentalnog zdravlja i to: Vukovarsko-srijemskoj županiji na financijskoj podršci za izradu promotivnih materijala, Gradu Vukovaru na osiguravanju štanda i pružanju besplatnog ulaza na bazen svim posjetiteljima u vrijeme obilježavanja Europskog tjedna mentalnog zdravlja, Sportskim objektima Vukovar na održanom predavanju, Mirovnoj grupi mladih na organiziranju kreativne radionice, Katarini Andrić i Sandi Horvatović ispred Društva psihologa Vukovarsko-srijemske županije, Matei Mauer ispred Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije te Gradskoj knjižnici Vukovar na osiguravanju prostora.