Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 2025.
Ove godine se Dan sigurnijeg interneta obilježavao 11. veljače 2025. godine, a Područna služba Požeško - slavonska je prihvatila poziv Centra za sigurniji internet da na taj dan pokušamo učiniti internet boljim mjestom za sve nas. Krovni slogan ovogodišnjeg obilježavanja je "Zajedno za sigurniji Internet", a predviđene aktivnosti su usmjerene na „educiranje i osvještavanje djece, mladih i stručnjaka o sigurnom i odgovornom ponašanju u digitalnom svijetu" (izvor: csi.hr). Svim provoditeljima aktivnosti osigurani su materijali za provođenje iz Centra za sigurniji Internet što je dodatan poticaj da se organizacije uključe u obilježavanje i surađuju sa zajedničkim ciljem.
Dvije radionice s djecom predškolskog uzrasta održale su stručne radnice Područne službe, Arijana Pavić Pospišil i Sanja Samardžija, jednu u Obrtu za čuvanje djece Bambi u Požegi i drugu u Dječjem vrtiću Bambi u Kaptolu. Ukupno je na radionicama sudjelovalo 21 dijete u dobi od 3 do 7 godina. Ciljevi radionice su bili pomoći djeci da prepoznaju utjecaj prekomjernog vremena pred ekranima na njihovo tijelo i osjećaje te ih potaknuti na odabir zdravih i zabavnih aktivnosti. Djeca su na radionici razvijala kreativnost i socijalne vještine kroz igre i zajedničke aktivnosti te osvijestila zdrave i zabavne alternative za vrijeme provedeno pred ekranom.
Radionice s učenicima Osnovne škole Stjepana Radića u Čaglinu održao je stručni radnik Mislav Gojo na dan 13. veljače 2025. za ukupno 70 sudionika. Radionice pod nazivom „Zamisli dan bez ekrana", provedene su u 1., 2., 3. i 4. razredu, a imale su za cilj razvijanje svijesti o vremenu provedenom pred ekranima, poticanje kreativnosti i alternativnih aktivnosti, jačanje socijalnih vještina i timskog rada, razumijevanje važnosti ravnoteže između online i offline svijeta te podizanje svijesti kod roditelja. Tijekom aktivnosti djeca su prepoznala koliko vremena dnevno koriste digitalne uređaje i kako to utječe na njihove navike, zdravlje i odnose te su osmislila zabavne i korisne aktivnosti koje mogu raditi bez korištenja tehnologije sa svojom obitelji i prijateljima. S učenicima 8. razreda provedena je radionica pod nazivom „Utrka kroz AI zamke" čiji je cilj bio razviti svijest o potencijalnim opasnostima umjetne inteligencije te potaknuti razvoj kritičkog razmišljanja. Stručni radnik je pomogao da učenici kroz zabavan način osvijeste potencijalne opasnosti umjetne inteligencije te ih potakne da odgovorno koriste umjetnu inteligenciju i kritički promišljaju prilikom interakcije s online sadržajem.