Svjetski dan posvojenja - 9.11.
Posvojenje je poseban oblik obiteljsko-pravnog zbrinjavanja i zaštite djeteta bez odgovarajuće roditeljske skrbi kojim se stvara trajan odnos roditelja i djeteta. Posvojenje se zasniva samo ako je u primarnom interesu djeteta jer je u središtu priča o posvojenju djeteta, a ne posvojitelja. Ono predstavlja drugačiji, ali i ne manje dobar način osnivanje obitelji, jer unatoč predrasudama, tvz. prave obitelji nisu isključivo one koje se realiziraju kroz biološko nasljeđe, što je važno naglasiti, jer je svrha svake obitelji omogućiti razvoj, stvaranje privrženosti i odgajanje u sigurnom okruženju, a istovremeno omogućuje posvojiteljima roditeljstvo. Općenito, jedna od najvažnijih stvari u procesu odgoja je stvaranje sigurne privrženosti, s obzirom na to da je privrženost osnova razvoja samopouzdanja, stvaranja bliskosti i povezanosti. Činjenica je da se ne postaje obitelj činom posvojenja, već je riječ o procesu adaptacije i prihvaćanja nove situacije, kako djeteta, tako i posvojitelja. Posvojeno dijete, kao uostalom, svako dijete treba roditelja koji će ga voljeti, biti mu podrška i voditi brigu o njegovim potrebama, ali za razliku od druge djece, oni se suočavaju s tim da imaju dva identiteta, biološki i posvojeni, odnosno, moraju prihvatiti činjenicu da imaju dvije obitelji te da nisu rođeni u obitelji koja vodi brigu o njima. Treba uzeti u obzir da posvojeno dijete razmišlja o biološkoj obitelji te da s njim treba razgovarati o posvojenju, jer mu se tako pomaže da bolje prihvati sebe, izgradi svoj identitet, što omogućuje djetetu da izgradi kvalitetan odnos sa svojim roditeljima, a dugoročno i s drugim ljudima. Dijete i zakonski do 7 godine mora znati da je posvojeno, ali o činu posvojenja treba stalno razgovarati. Važno je da dijete dobije „dozvolu" kako može pitati bilo što, da će mu se reći istina, a da pri tome neće povrijediti roditelja. Govoreći o tome, pomaže se djetetu da izgradi vlastiti identitet i stekne povjerenje u roditelje, a istovremeno mu se šalje poruka kako je njegova prošlost važna, da nije loše te da nije tajna koja mora skrivati. Proces posvojenja započinje podnošenjem prijave za posvojenje nadležnom Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kao i zahtjeva za izdavanje mišljenja o podobnosti i prikladnosti posvojenja. U postupku izdavanja mišljenja obavezno je sudjelovanje u programu stručne pripreme za posvojenje, edukacija, koja će se provoditi tijekom postupka izdavanja mišljenja, nakon čega se stječe pravo upisa u Registar potencijalnih posvojitelja u RH.
Upravo Obiteljski centra ispunjava standarde licenciranog programa "4Ps", koje je odobreno od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Program pripreme potencijalnih posvojitelja "4P" osmišljen je kako bi se upoznalo potencijalne posvojitelja sa svime što je o postupku posvojenja važno znati i osvijestiti prije, za vrijeme i nakon samog posvojenja, potaknulo ih na razmišljanje i preispitivanje vlastite motivacije, stavova te kako bi ih se podržalo i osnažilo tijekom tog procesa, a tako im se pomaže u unapređenju roditeljskih kompetencija i vještina te se tako doprinosi uspješnom posvojenju. U obiteljskom centru, Područnoj službi Zadarskoj upravo se održava program pripreme potencijalnih posvojitelja "4P".
Nas posebno raduje činjenica da smo s mnogim posvojiteljima i dalje u kontaktu, bilo kao podrška roditeljstvu, pomoć pri adaptaciji u novoj situaciji, a mnogi su nas upoznali s novim članovima njihovih obitelji.
Uzimajući u obzir kako je sustav podrške posvojiteljima nedovoljno razvijen te da nedostaju kvalitetne i efikasne usluge podrške roditeljima, kao i djeci, Obiteljski centar, Područna služba Zadarska održava grupu podrške posvojiteljima.
To smatramo izuzetno bitnim jer iako mi, kao stručnjaci pružamo podršku i edukaciju o specifičnostima roditeljstva posvojenoj djeci, to je i idealna prilika za upoznavanje, podršku i širenje kruga ljudi koji su u nečemu slični - posvojili su dijete/djecu. Istovremeno, oni nas uče onome čega nema u udžbenicima, njihovo iskustvo je neprocjenjivo i za nas, jer svako posvojenje je jedna posebna i jedinstvena priča, kao što su, uostalom i sve obitelji.
Mila Špinderk, prof. psihologije
Upraviteljica Područne službe Zadarske
Obiteljski centar
Područna služba Zadarska,
Zadar, Velebitska 6
tel: 023/235-630
e-mail: