By Obiteljski centar Grada Zagreba na Ponedjeljak, 13 Svi 2024
Kategorija: Obiteljski blog

SRETAN MAJČIN DAN!

STRES NAŠ MAJČINSKI, A ONDA....

SRETAN MAJČIN DAN!

The Washington Post je 2019. godine povodom Majčinog dana zamolio čitateljice da definiraju majčinstvo u 100 riječi ili manje i majke su svesrdno prihvatile taj zadatak – kao što to majke većinom i čine. Od različitih definicija koje su zaprimljene i objavljene posebno me se dojmila perspektiva majke Malinde:

„Majčinstvo je kao onaj jedan san koji si imala kad si imala 16 godina i u školi se približavao veliki test iz povijesti. Tjednima si učila povijest, ali kada si sjela u stolicu otkrila si da je test zapravo iz matematike. I sada si zapela pokušavajući otkriti kvadratni korijen slona pomnožen s težinom neurona i tek nakon što je test gotov saznaš da je odgovor „ljubičasta". "

Ovako opisano zvuči kao velik, prevelik, ako ne i nemoguć zahtjev za ispuniti.

Uistinu današnje majčinstvo uključuje velik broj zahtjeva na majke, a koji počinju još i prije nego se dijete rodi – tijekom planiranja/pokušaja trudnoće, razdoblja trudnoće i nastavlja se kroz cijelo majčinstvo. Koja je posljedica toga?

„Prekomjerni stres nastaje kada su zahtjevi postavljeni organizmu veći od sposobnosti toga organizma da ih ispuni. Gumena vrpca pukne, opruga se izobliči." (Mate, 2020. ; str. 39).

A čovjek? Majka?

Zato bih za ovogodišnji Majčin dan, praznik u čast majki i majčinstva koji se svake godine obilježava druge nedjelje u svibnju, poželjela svakoj majci da promisli kako su izgledali dani, tjedni, mjeseci prije te druge nedjelje u svibnju, i kako će izgledati nakon...

Ako i vaš odgovor ide u smjeru da se osjećate umorno, iscrpljeno, u stanju napetosti, susrećete se s brojnim i/ili velikim zahtjevima, prvo znajte da niste same. Majčinstvo u sebi nosi paradoks u smislu da je ujedno i izvor zadovoljstva, sreće i mnogih ugodnih emocija, ali i izvor frustracija, stresa i neugodnih emocija... Najveći izvori stresa, odnosno stresori, u današnje vrijeme su emocionalni.

Zato nam je za njihovo prevladavanje potrebna emocionalna kompetentnost, a koju psiholog Ross Buck definira kao sposobnost primjerenog i zadovoljavajućeg upravljanja vlastitim osjećajima i željama.

Emocionalna kompetentnost zahtijeva sposobnosti i svijest.

Sposobnost da osjetimo svoje emocije, sposobnost da uspješno izrazimo emocije, sposobnost da razlikujemo reakcije koje se odnose na trenutnu situaciju od onih koje su povezane s prošlim situacijama/iskustvima te svijest o onome što nam uistinu treba.

Teško je promisliti i osjetiti što nam uistinu treba i razvijati različite sposobnosti ako smo kontinuirano u stanju preopterećenosti, preplavljenosti, i odgovarano na mnogobrojne zahtjeve povezane s majčinstvom. Možda ne moramo odgovoriti na sve zahtjeve? Možda možemo biti „ljenije" u majčinstvu, a kako bi razvili emocionalne kompetencije – i kod sebe i kod svoje djece?

Dr. Devon Price, socijalni psiholog koji se bavi „mitom o lijenosti" navodi da ljudi danas rade mnogo više nego ikad prije, a ipak se često osjećamo kao da ne radimo dovoljno, te predlaže da bi rješenje problema preopterećenosti i stresa moglo biti prihvaćanje toga da činimo „dovoljno" i opiranje pritisku da činimo „više".

Taj pritisak za „više" je posebno naglašen u majčinstvu i često je tema razgovora poznatog danskog pedagoga Jaspera Juula s majkama.

Upravo u razgovoru s majkom koja ima osjećaj da je predugo išla preko svojih granica Juul ističe da „Djeci apsolutno nije nužno da mi neprestano idemo iznad svojih granica. U prvih 16 ili 17 mjeseci im to treba, ali nakon toga treba početi govoriti ne, čak iako to ponekada dovede do burnih konflikata..." (Juul, 2020. ; str. 48).

Zato vas, drage majke, za kraj ostavljam s kontroverznim prijedlogom – da ponekad odmarate, da često osluškujete sebe i što vama treba kako biste kročile putem razvoja emocionalne kompetentnosti. A još kontroverzniji prijedlog je da to činite bez grižnje savjesti!

Sretan vam Majčin dan!

Kristina Bušljeta,

socijalna radnica i psihoterapeut pod supervizijom

Literatura:

1. The Washington Post (2019.). Defining Motherhood. https://www.washingtonpost.com/news/style/wp/2019/05/09/feature/the-protector-the-multitasker-the-holder-of-rocks-10-moms-define-motherhood/

2. Gabor Mate (2020.). Kada tijelo kaže ne: cijena skrivenog stresa. Mozaik knjiga.

3. Feals (2021.). Devon Price Wants You to Listen to Your Laziness. https://feals.com/blogs/discover/devon-price-wants-you-to-listen-to-your-laziness

4. J. Juul (2020.). Pet temelja obiteljskog života: Kako funkcionira odgoj. Harfa.