By Obiteljski centar Međimurska na Utorak, 19 Studeni 2024
Kategorija: Obiteljski blog

PREVENCIJA NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA – jednokratne aktivnosti

Zaljubljivanje, prve ljubavi i veze u periodu adolescencije vrlo su važne. Njihov intenzitet, razvoj i smjer određujući su po osobu jer daju priliku za razvoj intimnosti i uzajamnih odnosa koji uključuju povjerenje, sigurnost, poštovanje, uvažavanje, podršku, iskrenost i prihvaćanje. Za neke mlade to iskustvo nije pozitivno jer se u vezama javljaju različite vrste pritisaka, kontrolirajućeg i ljubomornog ponašanja, fizičkog, psihičkog i seksualnog nasilja. Uzimajući u obzir poražavajuće podatke koji govore da više od 60% srednjoškolaca doživljava neki oblik nasilja u vezi jasno opravdava potrebu da se o ovoj temi razgovora s osnovnoškolcima, odnosno da za pravovremenost iste nikada nije prerano.

Sukladno prepoznatoj potrebi stručne službe škole, tijekom studenog, s učenicima viših razreda osnovne škole Selnica, provedeno je više, sadržajno vezanih, jednokratnih aktivnosti, kroz koje se protezala jasna poruka da nasilje u bliskim odnosima ni pod kojim uvjetima nije prihvatljivo te da za njega nema opravdanja. Kroz individualni i grupni rad, metodu razgovora, izlaganja i vrednovanja željelo se postići da učenici uspješnije prepoznaju često suptilne oblike nasilja i pritisaka u bliskim vezama, da se razjasne uvjerenja o dobroj i sigurnoj vezi, da manje pristaju na ponašanja koja im ne odgovaraju, da bolje prepoznaju vlastita ponašanja koja ugrožavaju druge, da kritički promišljaju o određenim oblicima ponašanja koja se u ljubavnim/prijateljskim vezama pojavljuju, da prepoznaju znakove zdravih i nezdravih odnosa te da osvijeste posljedice istih.

Povratne informacije i komentari učenika o doživljaju ljubavnih veza i ponašanjima u okviru istih, ukazuju na iskrvljena uvjerenja i percepciju dobrog i prihvatljivog. Njihova razmišljanja idu u smjeru prepoznavanja ljubomore kao znaka ljubavi, nakloni su prekidu prijateljskih veza po ulasku u ljubavnu, imaju potrebu stalnog posjedovanja informacija o mjestu boravka i aktivnosti druge strane i slično. Također, primjetno je da dječaci svoju ulogu u vezi doživljavaju superiornijom u odnosu na djevojčice, dok su ona naklone prilagoditi se tome. Ovakva razmišljanja dodatno potvrđuju da adolescenti predstavljaju ranjivu skupinu u kojoj se nasilje u vezi lako može javiti i kao takvo, često, ostati neprepoznato.

Posljedice nasilja u vezama mladih mogu biti vrlo ozbiljne te predstavljaju značajan rizik za fizičko i mentalno zdravlje, stoga je sveobuhvatna suradnja na području prevencije i zaštite prijeko potrebna.