Budući da se privrženost razvija u najranijem djetinjstvu kroz prve interakcije s primarnim skrbnicima odnosno roditeljima, na osnovu kojih se formira i sam stil privrženosti, možemo zaključiti da te prvobitne interakcije imaju značajnu ulogu u oblikovanju kvalitete bliskih odnosa osobe kroz cijeli život.
Na osnovu njih, osoba gradi sliku o sebi i o drugima, ima viđenje sebe kao osobe vrijedne ili nevrijedne tuđe ljubavi i pažnje, te razvija stil privrženosti koji ima ulogu u oblikovanju drugih bliskih odnosa. Jednom formiran stil privrženosti postaje na neki način pečat koji osoba nosi kroz život.
Međutim, postavlja se pitanje koliko smo zapravo svjesni utjecaja koji ima u svakodnevnom životu, koliko ponašanja za koje ponekad nemamo objašnjenje, a dijelom su naše osobnosti, a proizlaze upravo iz formiranog stila privrženosti.
Cilj predavanja je osvijestiti povezanost stilova privrženosti s kvalitetom partnerskih odnosa i njegovu ulogu u samom oblikovanju kvalitete partnerskog odnosa
Bolje razumijevanje o tome kako različiti stilovi privrženosti utječu na kvalitetu partnerskog odnosa, podizanju svijesti o značaju stilova i ulozi koje imaju u oblikovanju kvalitete partnerskih odnosa a sve kako bi se stvorio poticaj za razvijanje zdravih obrazaca privrženosti i ponašanja kao i na pozitivnim promjenama u kvaliteti partnerskih odnosa možete čuti na predavanju „Kako privrženost u partnerskom odnosu utječe na kvalitetu odnosa", u Gradskoj čitaonici i knjižnici 26. studenog 2024. godine u 17.00 sati.
Tajana Rastija, dipl.soc. radnica
Obiteljski centar, PS Virovitičko-podravska