Stručne djelatnice Obiteljskog centra, Područne službe Međimurske na 13. godišnjoj konferencije voditeljica i voditelja programa podrške roditeljstvu "Rastimo zajedno", pod nazivom „Održivi razvoj roditeljstva u najboljem interesu djeteta: Mogućnosti i izazovi", a koja se ove godine održavala u Osijeku, 18. i 19. listopada, sudjelovale su na okruglom stolu zanimljivog naziva „Koje su boje za Međimurje moje? – Izazovi u implementaciji Rastimo zajedno programa i preventivnom djelovanju".
Prvog dana konferencije, 18. listopada upraviteljica Područne službe Međimurske, Lidija Vinković, sudjelovala je na plenarnom predavanju, pod nazivom „Kako smo „rasli" od prošle konferencije? Rezultati provedbe i razvoj univerzalnih i ciljanih programa Rastimo zajedno", osvrnuvši se u istom na provedbu „Rastimo zajedno i mi PLUS" programa, koji se provodi isključivo na području Međimurske županije, s obzirom na njegovu specifičnost, odnosno usmjerenost na romsku nacionalnu manjinu. Direktna iskustva i izazovi u provedbi programa na taj su način prezentirani sudionicima konferencije.
19. listopada, na okruglom stolu kojeg su vodile stručne djelatnice Obiteljskog centra, Područne službe Međimurske, pruženi je kratki uvid u teorijska polazišta, evaluaciju implementacije Rastimo zajedno programa te utemeljenost potrebe preventivnog djelovanja, s posebnim naglaskom na područje rada koje se odnosi na utjecaj digitalnih medija na obiteljsku dinamiku. Drugi dio okruglog stola obuhvaćao je primjere iz prakse, tijekom kojeg su stručne djelatnice sa sudionicima podijelile neke od izazova i teškoća u radu s korisnicima (djecom i mladima, odraslima, roditeljima), stečena kroz provedbu Rastimo zajedno programa ili savjetodavnog rada, a koja su primarno temeljena na sveprisutnoj digitalizaciji i ekranima kojima su djeca svakodnevno izložena.
Rasprava o relevantnoj stručnoj temi u trajanju od 90 minuta, obogaćena je inspirativnim i dinamičnim prikazom primjera iz prakse prisutnih dionika okruglog stola, što je posebno doprinijelo ugodnoj atmosferi. Polemizirajući o teškoćama i izazovima digitalnog doba s kojima se svakodnevno susrećemo, osvješćujemo veliku važnost osobnog samouvida u količinu vremena provedenog u digitalnom svijetu, te polazeći od sebe možemo u odnosu s djetetom biti roditelji koji to vrijeme kontroliraju i obogaćuju zajedničkim i kvalitetnijim sadržajima. Ostaje nam na promišljanje – „Tko daje djetetu najbrži wifi?" Roditelji! No, želimo li zaista da nas po tome pamte?!
Područnoj službi Međimurskoj na ovogodišnjoj je konferenciji dijeljeno Priznanje 20+, dok je stručnim djelatnicama uručeno Priznanje 5+ i 10+, za provedbu programa podrške roditeljstvu Rastimo zajedno.