Dana 2. svibnja 2024. godine u Pučkom otvorenom učilištu Milutina Cihlara Nehajeva u Senju upraviteljica Obiteljskog centra, Područne službe Ličko – senjske Suzana Svetić mag.paed.soc. održala je predavanje na temu Elektroničkog nasilja, odnosno Cyberbullyinga namijenjeno roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola, te široj javnosti. Predavanje je organizirano u sklopu djelovanja Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza Grada Senja, kao drugo u nizu predviđenih predavanja s kojima se krenulo u siječnju 2024. godine.
Tema elektroničkog nasilja među mladima je u današnje vrijeme nešto s čime se sve više susrećemo i čijim posljedicama svjedočimo kako čitajući natpise u medijima tako i kroz rad s mladim ljudima i suradnju s odgojno – obrazovnim ustanovama. S obzirom na to da se radi o aktualnoj temi s nerijetko ozbiljnim posljedicama koje se mogu odraziti na funkcioniranje pojedinca kroz čitav njegov život, elektroničko nasilje je tema s kojom treba upoznati širu javnost. To je nasilje koje se događa u virtualnom okruženju, pa se nerijetko misli kako se radi o nečem bezazlenom. No upravo suprotno, s obzirom na digitalno vrijeme u kojem živimo, sveprisutnost virtualnih medija i količinu vremena koju mladi ljudi provode na društvenim mrežama, virtualno nasilje je nasilje kojem je pojedinac izložen i dok boravi unutar svog doma, odnosno ostaje nezaštićen i kad nije fizički u blizini nasilnika. I upravo iz toga proizlazi ozbiljnost ove vrste nasilja.
Osim upraviteljice Suzane Svetić, ravnateljica Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića Senj, Rosanda Bilović upoznala je prisutne s dijelom rezultata provedene ankete među učenicima viših razreda, nakon što je 1. ožujka 2024. godine uvedeno ograničeno korištenje mobitela tijekom nastave. O navedenoj temi govorio je i policijski službenik iz Policijske uprave Ličko – senjske, Ante Podnar, koji je u svom izlaganju problematizirao opasnosti korištenja Tik Tok aplikacije, odnosno opasnostima koje kriju Tik Tok izazovi u koje se mladi upuštaju, nerijetko nepromišljeno, vođeni željom za što većom popularnošću. Također, naveo je i kako policijski službenici kontinuirano održavaju predavanja u školama kako bi se kod učenika podigla svijest o štetnim posljedicama takvih ponašanja.
Predavanje je održano u trajanju od 90 minuta nakon čega su se sudionici mogli uključiti u diskusiju te podijeliti svoja iskustva o spomenutoj temi.