By Obiteljski centar Zadarske županije na Srijeda, 20 Studeni 2024
Kategorija: Obiteljski blog

Međunarodni dan prava djeteta; 20. studenog 2024.

Konvencija o pravima djeteta obvezuje državu da osigura mehanizme kojima će zajednica funkcionirati kao zaštitna mreža za dijete. Najveći dio odgovornosti za to jest na državi, ali zaštita djece od nasilja je ujedno i zajednička obveza svih nas.

Iz tog razloga, od velike je važnosti raditi na senzibilizaciji i podizanju javne svijesti o opasnostima i štetnom utjecaju nasilja na djecu te ohrabriti društvo, građane da prijave svaku sumnju na moguće zlostavljanje i zanemarivanje djece, koje se često događa iza „zatvorenih vrata". Bitno je naglasiti da takve sumnje i prijave mogu biti i anonimne, jer nadležne službe poput policije i Hrvatskog zavoda za socijalni rad će utvrditi je li dijete zaista ugroženo i pružiti mu pomoć i zaštitu. Takvom reakcijom doista možemo spasiti život djetetu.

Republika Hrvatska, kao stranka Konvencije, uvrstila se među napredne države koje su preuzele obrazac osiguranja i zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Djeca se, naime rađaju s temeljnim slobodama i pravima koja pripadaju svima, ali s obzirom na tjelesnu i psihičku nezrelost, potrebno je naglasiti isticanje posebnih prava djeteta na sigurnost i zaštitu.

Obiteljski zakon (NN 103/15,98/19,47/20,49/23,156/23) i Konvencija o pravima djeteta naglašavaju koja su to prava djeteta;

Sva djeca, odnosno osobe mlađe od 18 godina, moraju biti upoznate s temeljnim pravima djeteta kako bi bile svjesne svojih prava, načinima njihova stjecanja, ali i zaštite u slučaju njihovog ugrožavanja od strane drugih.

Bez obzira na zakon, sva djeca imaju potrebu i pravo na ljubav, brigu, skrb kako bi mogla ispuniti vlastite želje i realizirati svoje sposobnosti. Obitelj je ta koja ima odgovornost naučiti dijete njegova prava i kako ih zaštiti.

Kao roditelji, nismo dužni ispunjavati dječje želje, ali moramo znati prepoznavati potrebe. Svako dijete ima potrebu biti voljeno, imati podršku obitelji i osjećati se sigurno. Iz navedenog proizlazi kako je pravo zapravo potreba i kako djecu poštivanje vlastitih prava uči i odgovornosti, odnosno poštivanju tuđih prava, prava druge djece i roditelja. Naime, poštujući dijete, učimo ga kako poštivati druge.

Kao što je poznati danski psiholog i obiteljski terapeut Jesper Juul rekao, odgoj je put od poslušnosti do odgovornosti.

Naime, svi očekujemo da djeca budu poslušna, ali da bi naučila biti odgovorna, trebaju prestati biti poslušna. To pretpostavlja kako roditelji i odgojno obrazovne institucije trebaju poticati i razvijati kritičko razmišljanje i efikasno upravljanje sukobima kod djece. Na taj način kod njih se potiče preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke, kao i prihvaćanje posljedica istih. Kao što djecu učimo govoriti, hodati, trebamo ih učiti socijalnim vještinama. To zapravo znači kako ih trebamo naučiti kako se suočavati s problemima i poteškoćama te kako da ostvare svoje ciljeve i želje, a da pri tome ne povrijede ni sebe ni druge.

Mnogi roditelji smatraju kako su discipliniranje i kažnjavanje ista stvar. Međutim, među njima postoji velika razlika. Discipliniranje obuhvaća sustav učenja koji se temelji na dobrom međusobnom odnosu, pohvalama i uputama djetetu kako da kontrolira svoje ponašanje.

Tjelesno kažnjavanje je namjerno zlostavljanje i uvijek je ponižavajuće, ma kako blago bilo i sankcionirano je zakonom. Važno je znati kako djeca uče imitacijom - ako odrasli gube kontrolu nad svojim ponašanjem, to će raditi i djeca. Naime, ako udarite svoje dijete, udarili ste i drugu djecu, jer će vaše dijete jednom nekome vratiti udarac!

U svrhu razvoja senzibilizacije, kao i građanske odgovornosti za zaštitu djece od nasilja, važna je uloga medija, jer često su mediji ti koji mogu društvo motivirati za angažman, ali i potaknuti institucije u svrhu bržeg i efikasnijeg djelovanja u zaštiti prava djece.

Obiteljski centar, Područna služba Zadarska ovaj datum obilježava upravo u druženju s djecom u Dječjem vrtiću Obrovac u Obrovcu, gdje će održati radionicu u sklopu preventivnih programa namijenjenih zaštiti i dobrobiti djece.

OBITELJSKI CENTAR

Područna služba Zadarska

Zadar, Velebitska 6

tel: 023/235-630 ili 023/235-631

e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.